ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

Καθημερινά, 13:15-14:00.

Σύμφωνα με την υπ’ Αρ. Πρωτ. Φ.6/21383/Δ1/28-2-2024 Εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, οι εγγραφές στην Α’ τάξη του Δημοτικού για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή είναι τα εξής:

αΠιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας: Αν δεν το έχετε, μπορεί να αναζητηθεί από τις Σχολικές Μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

βΒιβλιάριο Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

γΤο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).

δΑποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/της μαθήτριας (λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο δημόσιο έγγραφο). Οι αιτήσεις εγγραφής υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο στο Σχολείο που ανήκουν οι μαθητές/μαθήτριες, σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας, όπως αναγράφονται στον χάρτη που είναι αναρτημένος στην Ιστοσελίδα του 2ου Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης (http://2dim-alexandr.evr.sch.gr/) και στον Πίνακα Ανακοινώσεων της κεντρικής εισόδου.

ε. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

1. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού Φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης»η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του μαθητή/της μαθήτριας για την εγγραφή του/της στο Δημοτικό. Η Βεβαίωση Φοίτησης δύναται να εκδίδεται και ηλεκτρονικά μέσω της ΕΨΠ (gov.gr) (KYA με αρ. 520/2024 (ΦΕΚ 658 Β’)).

2. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2024) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του μαθητή/της μαθήτριας.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2024-2025