H Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού γιορτάστηκε και στο σχολείο μας με ενημέρωση, ευαισθητοποίηση, δραματοποίηση, παρουσίαση τραγουδιών και χορευτικών και κατασκευή χαρτονιών με συνθήματα κατά της βίας και υπέρ της φιλίας. Συνεργαστήκαμε με τους μαθητές/τριες του Ειδικού Δ.Σ που μας επισκέφθηκαν και στα πλαίσια της συμπερίληψης εντάχθηκαν στο χώρο μας. Οι μαθητές/τριες του Β2 (με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του εργαστηρίου δεξιοτήτων κα Βαλκάνη) παρουσίασαν δυο τραγούδια, το ένα στη νοηματική με τίτλο “Χέρια σαν κ αυτά” και το “Φίλοι για πάντα”. Έπειτα, παρουσίασαν ένα μικρό θεατρικό με χορογραφία με τίτλο “Τα χέρια δε χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε. Οι μαθητές/τριες του Δ1 (με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό τους κα Ντάφου) παρουσίασαν μια χορογραφία με μουσική υπόκρουση και συνθήματα κατά της βίας δικής τους έμπνευσης. Οι μαθητές/τριες του Δ2 (με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό τους κα Βιγλάκη) παρουσίασαν μια παντομίμα με θύματα-θύτες-παρατηρητές κατά της σχολικής βίας και πλαισιωμένο με μουσική υπόκρουση. Στο τέλος της εκδήλωσης όλοι οι μαθητές/τριες και των δύο σχολείων μαζί, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, έγραψαν σε μεγάλα χρωματιστά χαρτόνια συναισθήματα και συνθήματα κατά της σχολικής βίας, όπως και για την αγάπη, ενσυναίσθηση και φιλία. Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι συμμετείχαν ενεργά σε αυτή την ωραία εκδήλωση.

6 Μαρτίου – Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού