ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου 12/θέσιου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης αποφάσισε να υλοποιήσει τη δράση με τίτλο «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα τον μήνα», σύμφωνα με Έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η δράση απευθύνεται στους μαθητές όλων των τάξεων και θα υλοποιηθεί από την έναρξη έως τη λήξη του διδακτικού έτους 2019-2020 το δεύτερο και τέταρτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα  (17η Πράξη/2019-2020 Συλλόγου Διδασκόντων 2ου Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης).

Η παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία των μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

Ελπίζουμε στη συνεργασία σας σε ό,τι αφορά την υλοποίηση της παραπάνω δράσης.

δρ Μαίρη Σ. Τεκτονοπούλου

Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο (2ο και 4ο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα)