σας ενημερώνουμε ότι την πρώτη ημέρα έναρξης μαθημάτων, Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020, οι μαθητές και οι μαθήτριες θα προσέλθουν στο Σχολείο στις 8:15 με τις σχολικές τους τσάντες και θα παραμείνουν σε αυτό μέχρι τη λήξη του Αγιασμού στις 11:30, σύμφωνα με τον προγραμματισμό της Σχολικής μας Μονάδας, ο οποίος θα περιλαμβάνει:

• Συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ,
  • Επεξήγηση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί (Φ.7/117703/Δ1/9-9-2020),
  •  Διανομή μάσκας ανά μαθητή/μαθήτρια,
  • Ιδιαίτερη έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας,
  • Διανομή των ατομικών δοχείων νερού/ παγουριών ανά μαθητή/μαθήτρια,
  • Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο,
  • Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας.

Προς αποφυγή συνωστισμού, οι μαθητές/μαθήτριες της Α΄ τάξης και της Δ΄ τάξης θα προσέλθουν από τη «μικρή» είσοδο του Σχολείου επί της οδού Σολωμού, ενώ οι μαθητές/μαθήτριες της Β΄ τάξης, της Γ΄ τάξης, της Ε΄ τάξης και της ΣΤ΄ τάξης από την κεντρική είσοδο επί της οδού Καποδιστρίου.

Το ίδιο ισχύει και κατά την αποχώρηση.

Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του Σχολείου στις 11:00 με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/μαθητριών και στη συνέχεια ο ιερέας του οικείου ναού θα επισκεφθεί όλες τις σχολικές αίθουσες, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί, σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Καλή δύναμη σε όλους, καλή σχολική χρονιά!

Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου (έναρξη διδακτικού έτους 2020-2021)