• των μαθητών/τριών της  Α΄ τάξης,
  • αλλά και κάθε μαθητή/τριας που μέχρι σήμερα δεν έχει αποκτήσει λογαριασμό πρόσβασης στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.),

παρακαλούμε να φροντίσετε για την εγγραφή των παιδιών σας στο Π.Σ.Δ. μέσω του συνδέσμου: https://register.sch.gr/students/

Για τη διαδικασία εγγραφής, επισημαίνουμε τα ακόλουθα σημεία:

• Οι γονείς/κηδεμόνες  θα πρέπει  να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες συμπλήρωσης της ηλεκτρονικής αίτησης, ώστε να ολοκληρωθεί επιτυχώς η εγγραφή.
  •  Κατά την εγγραφή  θα ζητηθεί ο Α.Μ. (αριθμός μητρώου) του/της μαθητή/τριας. Είναι αυτός που αναγράφεται στους Ελέγχους Προόδου των προηγούμενων ετών.
  • Οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών/τριών των Α’ και Β’ Τάξεων Δημοτικού Σχολείου που δεν γνωρίζουν τον ΑΜ του μαθητή, μπορούν να επικοινωνούν με το Σχολείο για να τον πληροφορηθούν στον αριθμό: 25510-26752.
  • Είναι αναγκαία η ορθή αναγραφή της διεύθυνσης e-mail  και του αριθμού κινητού τηλεφώνου, ώστε να είναι εύκολη η ανάκτηση των στοιχείων μαθητικού λογαριασμού σε περίπτωση που αυτά ξεχαστούν.
  • Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή του/της μαθητή/τριας, αποστέλλεται  μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) στη διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο γονέας/κηδεμόνας με τα στοιχεία εγγραφής.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία και υποστήριξή σας σε ό,τι αφορά την εγγραφή των παιδιών σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, μέσω του οποίου οι μαθητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης για την υλοποίηση της εξ΄αποστάσεως εκπαίδευσης.

Εγγραφή μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)