το Σχολείο μας έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για να παρέχει, αν και όποτε χρειαστεί, Σύγχρονη Εξ’ Αποστάσεως Εκπαίδευση, καθώς, όλως εξαιρετικά, μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους 2020-2021 και εφόσον παραμένει ο κίνδυνος διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, οι Σχολικές Μονάδες υποχρεούνται να παρέχουν Σύγχρονη εξ’ Αποστάσεως Εκπαίδευση σε μαθητές/τριες που δεν δύνανται να παρακολουθήσουν με φυσική παρουσία την εκπαιδευτική διαδικασία.

Η εξ’ αποστάσεως παρακολούθηση μαθημάτων είναι υποχρεωτική:

α) Σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες τμημάτων σχολικών μονάδων ή ολόκληρων σχολικών μονάδων που τελούν σε καθεστώς προσωρινής αναστολής ή απαγόρευσης λειτουργίας, σύμφωνα με πρόγραμμα που καθορίζεται από τον/την Διευθυντή/ντρια σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων.

β) Σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες τμημάτων σχολικών μονάδων ή ολόκληρων σχολικών μονάδων που λειτουργούν κανονικά, οι οποίοι δεν δύνανται να παρακολουθήσουν με φυσική παρουσία την εκπαιδευτική διαδικασία, καθώς:

1. Ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου,
  2. Συνοικούν με πρόσωπο το οποίο νοσεί από κορωνοϊό COVID-19.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας είτε με αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Σχολείου (mail@2dim-alexandr.evr.sch.gr), είτε τηλεφωνικά στον αριθμό 25510-26752 (Γραφείο Διευθύντριας) τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

«Ενημέρωση σε ό,τι αφορά τη Σύγχρονη εξ’ Αποστάσεως Εκπαίδευση για το σχολικό έτος 2020-2021»