Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021, οι μαθητές/μαθήτριες θα προσέλθουν στο Σχολείο στις 08:15 με τις σχολικές τους τσάντες και θα παραμείνουν σε αυτό μέχρι την τελετή του αγιασμού στις 10:00, σύμφωνα με τον προγραμματισμό της Σχολικής μας Μονάδας, ο οποίος θα περιλαμβάνει:

1) Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο

2) Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας

3) Συζήτηση για την πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των οδηγιών του ΕΟΔΥ

4) Ιδιαίτερη έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση μάσκας.

Προς αποφυγή συνωστισμού, οι μαθητές/μαθήτριες της Α΄ τάξης και της Δ΄ τάξης θα προσέλθουν από τη μικρή είσοδο του Σχολείου επί της οδού Σολωμού, ενώ οι μαθητές/μαθήτριες της Β΄, Γ΄, Ε΄και ΣΤ’ τάξης από την κεντρική είσοδο επί της οδού Καποδιστρίου.

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) είναι υποχρεωτική για τους μαθητές και τις μαθήτριες και διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα προ Τρίτης και Παρασκευής. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του Σχολείου ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Τέλος, αξίζει να υπενθυμίσουμε ότι η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, τους εκπαιδευτικούς, το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες του Σχολείου.

Σας ευχόμαστε ολόψυχα καλή σχολική χρονιά!

δρ Μαρία Τεκτονοπούλου

Έναρξη σχολικού έτους 2021-2022 (Αγιασμός Δευτέρα 13/09/2021)